Bizden Haberler

Aksa Doğal Gaz’dan, Yöneticilerine Finans Eğitimi


Aksa Doğal Gaz 2013 yılı değerlendirme toplantısı 13-15 Mart 2014 tarihleri arasında Antalya’da Mirada Del Mar Otel’de gerçekleştirildi.

Aksa Doğal Gaz Ceosu Sayın Yaşar ARSLAN, Grup Genel Müdürleri Yücel YAZICI, Alper KONYALI, Nuri BAŞ, Bölge Müdürleri ve birim müdürlerinin gerçekleştirilen toplantıda; 2013 yılı değerlendirmesi, 2014 programı ve gelecek projeksiyonu konuları görüşüldü.

Düzenlediği eğitimlerle yöneticilerinin her alandaki yetkinliklerini artırmayı hedefleyen Aksa Doğal Gaz; toplantı programına dahil ettiği Finansçı Olmayanlar İçin Finans Eğitimi ile yöneticilerinin bu alandaki yetkinliklerini arttırdı.

Toplantının son günü kapanış oturumuna katılan Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şaban Cemil KAZANCI ve Holding Ceosu Yağmur ŞATANA; doğal gaz dağıtım şirketlerinin 10 yılını dolduran yöneticilerine 10.yıl hediyelerini takdim etti.

Toplantı sonunda bir açıklamalar yapan Aksa Dağıtım Şirketleri Ceosu Yaşar ARSLAN; 2013 yılının Aksa Doğal Gaz şirketleri için oldukça yoğun bir çalışma yılı olduğunu belirterek Doğal Gaz Grubu yöneticilerine teşekkür etti.
ARSLAN ayrıca; “Sürekli değişen ve gelişen iş dünyası, yönetim anlayışının da sürekli değişmesine neden olmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak işletmeler de kendilerini sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundadır. Değişime adaptasyonu sağlamanın en profesyonel yöntemi ise eğitim. Teknik konularda sürekli uyguladığımız eğitimlerin yanı sıra; bu büyüklüğe ulaşmış ve sektörün en büyük doğal gaz dağıtıcılarından biri olarak, düzenlediğimiz eğitimlerle yöneticilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Aksa’nın bugünün değil, geleceğin en büyük şirketlerinden biri olmasını istediğimiz için, eğitime ve insana yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Aksa Doğal Gaz

GAZBİR, TEKNİK GEZİLERLE SEKTÖRDEKİ BİLGİ VE TECRÜBEYİ YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYOR


Gazbir; Gaz Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlediği gezi ile, dağıtım şirketi temsilcileriyle birlikte TPAO Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi ve Marmara Ereğli’deki BOTAŞ LNG Terminalini ziyaret etti.

Türkiye’deki doğal gaz dağıtım şirketlerinin çatı kuruluşu olan GAZBİR; sektördeki hizmet kalitesini artırmak, dağıtım şirketleri ile sektörde yer alan diğer önemli oyuncular arasındaki diyaloğu geliştirmek, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla çeşitli faaliyetler düzenliyor.

Gazbir bünyesinde yer alan ve doğal gaz dağıtım şirketlerine verdiği teknik ve mesleki eğitimlerle sektöre katkı sunan GAZMER; düzenlediği geziye katılan üyelerinden oluşan 40 kişilik ekiple birlikte ilk olarak TPAO’na ait Silivri’deki Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisini ziyaret etti.

Burada, TPAO Silivri Depolama Tesis Müdürü Süleyman ABRAVCI tarafından yapılan sunumla; Doğal Gaz Depolama sistemleri, yeni Arz Güvenliği Projeleri, Avrupada ve dünyada doğal gaz depolamasına verilen önem, Türkiye’nin Doğal gaz depolamasındaki başarımı ve yeni depolama projeleri konularında dağıtım sektörü temsilcilerine bilgi verdi.

Sunumun ardından Tesisi gezen dağıtım şirketi temsilcileri, arz-talep dengesindeki dönemsel farklılıkların giderilerek kesintisiz gaz arzı sunmak için Dağıtım Sektörü adına vazgeçilmez öneme sahip konularından biri olan depolama faaliyetlerini yerinde inceleme fırsatı buldu.

Depolama tesisinin ardından Gezinin ikinci ayağı olan BOTAŞ Marmara Ereğli LNG Terminal’ine geçen dağıtım şirketi temsilcilerine; Terminal Müdürü Adil Tosun ve ekibi tarafından yapılan bir sunumla LNG, LNG terminali proses teknolojileri, Marmara Ereğli LNG Terminalinin teknik kapasitesi ve işleyişi konularında bilgi verildi.

Sunumun ardından terminali gezen ekip; LNG‘nin gemiler vasıtasyla terminale girişinden, iletim hattına verilmesine kadar olan süreci yerinde inceleme şansı buldu ve kısa ve uzun vadeli planlamalar hakkında bilgi sahibi oldu.

Ziyaretlerin ardından bir açıklama yapan GAZMER Müdürü Mustafa Ali AKMAN; Yeni GAZBİR yönetimiyle birlikte, dağıtım şirketlerinin teorik eğitimler yanında bu tür teknik gezilerle sektördeki bilgi ve tecrübenin paylaşılmasına katkı sağlamayı amaçladığını belirtti. Akman Ayrıca; GAZBİR Başkanı Yaşar ARSLAN ve Yönetim Kurulu adına TPAO Silivri Depolama Tesis Müdürü Süleyman ABRAVCI ve BOTAŞ Marmara Ereğli LNG Terminal Müdürü Adil Tosun’a konukseverlikleri ve sektöre sağladıkları teknik destek nedeniyle teşekkür etti.

Gezi hakkında bilgisine başvurduğumuz GAZBİR Başkanı Yaşar ARSLAN şu bilgileri verdi. “Sektördeki gelişmeler kapsamında çalışanlarımızın donanım ve bilgilerini artırmaya yönelik olarak sürekli faaliyet gösteriyoruz ve bu geziyi de doğal gaz arz güvenliği kapsamında önemli buluyoruz. Arz güvenliğine ilişkin olarak geçtiğimiz dönemlerde yaşadığımız sıkıntıların yaşanmaması için yeni stratejiler oluşturmaktayız. Bu kapsamda başta arz sıkıntılarının sistematik olarak giderilmesi ve bu hususta başta iletim tarafı olmak üzere ilgili taraflarla planlı iletişim ağlarının oluşturulması ile deprem gibi doğal afet durumlarındaki koordinasyon ve hareket tarzının belirlenmesi amacıyla; bünyemizde bir Acil Eylem Komitesi oluşturduk. Bu kapsamda; tüm tarafların dahil olduğu eşit yaklaşım planları oluşturulacak ve olası kritik süreçlerde elimizde etkin bir uygulama planı bulunacaktır.

Diğer taraftan depolama konusu da önümüzdeki süreçte ilgi alanımızda olan bir konu olarak durmaktadır. Depolamada yeni gelinen durum çerçevesinde, mevzuat şartları da göz önünde bulundurularak; arz güvenliğini azami düzeyde garanti altına alacak önerileri ortaya koyabilecek bir çalışma grubu oluşturuyoruz.

Kurumsal İletişim
GAZBİR


Aksa Elektrik, Suriye'ye elektrik ihraç etmeye başladı. Birecik-Halep hattı üzerinden 500 MW'ye kadar elektrik enerjisi ihracatına başlayan Aksa Elektrik, Suriye'ye bir yılda yaklaşık 2 milyar KWS elektrik enerjisi ihraç edecek. Aksa Elektrik Toptan Satış AŞ'nin Suriye'ye elektrik satışı için sözleşme görüşmeleri tamamlanmış olup gerekli onaylar alınmıştır. Aksa Elektrik, Birecik-Halep 400 KV'lik Enterkonneksiyon Hattı üzerinden 500 MW'ye kadar elektrik enerjisi ihracatına başladı. Buna göre, Aksa Elektrik, bir yılda yaklaşık 2 milyar KWS elektrik enerjisi ihraç etmesi planlanmaktadır.


Aksa Enerji Üretim A. Ş. bağlı ortaklıklarından Rasa Enerji Üretim A. Ş.nin Şanlıurfa OSB' de kurmayı planladığı 270MW gücündeki doğalgaz yakıtlı kombine çevrim enerji santrali üretim lisansı başvurusu Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından onaylanmıştır. İlk aşamada kurulacak 120MW'lık kısım için yaklaşık 47 . 57 milyon Euro' luk yatırım planlanmış, Finlandiya firması Wartsila ile ekipman tedariki anlaşması yapılmıştır. 2011 yılı Haziran ayında 120MW'lık kısmın ticari üretime geçmesi planlanmakta ve yılda yaklaşık 1 milyar KWh enerji üretimi beklenmektedir. Santralin ikinci aşaması olan 150MW'lık kapasite artışının ise 2012 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

 


Özelleştirme ihalesini 230 milyon 250 bin dolar bedelle kazanan Aksa Elektrik, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl illerini kapsayan bölgede faaliyet gösteren Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi devraldı.

Kazancı Holding kuruluşlarından Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., 2009 ve 2010 yıllarında ihalesini kazandığı elektrik dağıtım şirketlerinden ikincisini de devraldı. Geçtiğimiz Ekim ayında Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Trabzon illerini kapsayan bölgede faaliyet gösteren Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi alan Aksa Elektrik, Ankara Rixos Otel’de düzenlenen törenle Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin de sahibi oldu. Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl illeri ile bu illerin 41 ilçesini kapsayan bölgede faaliyet gösteren Fırat Elektrik’in devri için düzenlenen törene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş başta olmak üzere çok sayıda bürokrat ve enerji sektörünün önde gelen temsilcisi katıldı.

Dört ilde 680 bin abone var

Devir töreninde konuşan Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, dağıtım ihalesini kazandıkları 4 şirketin faaliyet gösterdiği toplam 13 şehirde milyonlarca aboneye hizmet vermeye hazırlandıklarını söyledi. Üç ay önce devraldıkları Çoruh Elektrik’te kısa sürede çok başarılı işler yaptıklarını anlatan Kazancı, “Bugün ise Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi devralıyoruz. Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin faaliyet gösterdiği dağıtım bölgesinde yer alan Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl illeri ile bu illerin 41 ilçesinde hizmet vereceğiz. Sözkonusu dağıtım bölgesinde 2009 yılı sonu rakamlarıyla yaklaşık 680 bin abone, 2,32 milyar KW/h elektrik tüketimi gerçekleştirmiştir” dedi.

‘Kesintisiz, çabuk ve kaliteli hizmet sunacağız’

Yarından itibaren bölgede yeni bir yatırım atağına başlayacaklarını açıklayan Cemil Kazancı, Fırat Elektrik Dağıtım şirketini müşteri odaklı bir yapıya getirmek için sürekli yatırım yapacaklarını söyledi. Kazancı, “Bu bölgede her yıl yaklaşık 54 milyon TL yatırım yapılmasını öngörüyoruz. Global standartları yakalamak için tamamlayıcı, geliştirici anahtar teknolojiler uygulayacağız. Bütün çözümlerimiz çevreye uyumlu ve müşteri odaklı olacaktır” dedi
Ali Metin Kazancı, 80'lerin başında sıfırdan başladığı iş hayatını Türkiye'nin en büyük enerji şirketinin patronu olarak sürdürüyor. Kazancı Holding, jeneratör üretimi, doğalgaz dağıtımı ve elektrik üretiminde zirvede.

2009 yılında 1,6 milyar dolar olan cirosu, devralmaya hazırlandığı elektrik dağıtım bölgeleriyle birlikte 2011'de 4 milyar doları geçecek. Türkiye'nin gizli milyarderlerinden olan Kazancı, 2011'de yayınlanacak olan FORBES 100 ve global milyarderler listesinde ilk defa yer alarak milyarderliğini de tescillecek.

 


Aksa Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Hisse Devri İmza Töreni;
T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK,
T.C. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ
T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan V. Sayın Ahmet AKSU
İlgili kurum ve kuruluşlar, yatırım destekçileri ve çok sayıda basın mensubunun da katılımıyla 01 Ekim 2010’da Sheraton Hotel’de düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Enerji sektöründe yaklaşık yarım asırlık bir deneyimi bulunan Kazancı Holding bünyesinde yer alan Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., atılan bu imzalar ile birlikte, ilk elektrik dağıtım bölgesini devralmış oldu.

 


1.5 GW’ın üzerinde kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük serbest elektrik üreticisi olan Aksa Enerji Üretim A.Ş. 1 Ocak – 30 Haziran 2010 dönemi konsolide faaliyet sonuçlarını açıkladı.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Siverek; 2010 yılının ilk yarısında toplam satış gelirlerinin 372 milyon TL seviyesinde; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ın (FAVÖK) ise 61 milyon TL düzeyinde gerçekleştiğini belirtti.

İlk yarıyıl sonuçlarının, şirketin beklentileri ve sektör dinamikleri paralelinde gerçekleştiğini ifade eden Siverek, yılın ikinci yarısı ve özellikle üçüncü çeyrek ile ilgili beklentilerinin daha iyimser olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yaz aylarının elektrik tüketimi açısından yüksek sezon olması, Temmuz-Ağustos aylarında elektrik tüketiminin rekor seviyelere ulaşması, ikili anlaşmalarla ilgili attığımız önemli adımlar önümüzdeki faaliyet dönemleriyle ilgili son derece olumlu sinyaller veriyor; bu gelişmelerin yılın ikinci yarısında kapasite kullanım oranımıza olumlu yansımasını bekliyoruz.”

Yine Kazancı Holding bünyesinde bulunan Aksa Elektrik Perakende Satış’ın, daha önceden ihalelerini kazanmış olduğu Çoruh, Van Gölü ve Fırat dağıtım bölgelerine ilave olarak, Ağustos ayında ÖİB’in ihalesinde Trakya Elektrik Dağıtım’ın da ihalesini kazandığını belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “Aksa Enerji, Kazancı Grubu’nun Enerji Değer Zincirinde entegre olmuş güçlü bir oyuncu olup, devam eden yatırımları ve büyük proje zinciriyle Türkiye Enerji Sektörünün yüksek büyüme potansiyelinden en çok yararlanacak taraflardan biri olacaktır.”


İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından her yıl düzenlenen Türkiye’nin en büyük sanayicileri araştırmasında Aksa Enerji ciro sıralamasında 79.sırada yer aldı. Aynı araştırmada 2008 yılında 330. sırada yer alan Aksa Enerji, 2009 yılında 251 basamak yükselerek en hızlı yükselen ikinci şirket oldu. Bu güçlü performansı ile Aksa Enerji, İMKB’de işlem gören şirketler içerisinde ilk sırada yer almıştır.